NJM Awards

Runners

North Jersey Masters honors significant achievements by club members in a calendar year. Awards are handed out each year at the club banquet, usually held in January, recognizing achievement from the prior year. The final award categories and nominees are determined by special committee assigned and approved by the board of directors. North Jersey Masters typically presents annual awards to outstanding members in the following categories:

  • Spirit of North Jersey Masters: Presented to a member who has shown outstanding loyalty to the club, dedicated hours of volunteerism and promotes the mission of the club.

  • Lifetime Achievement: Presented to an individual who has been a member for 20 or more years and has consistently served the club through volunteerism, committee membership and significantly furthered the mission and goals of the North Jersey Masters.

  • Runner of the Year: Presented to a well-rounded runner who best represents the spirit of the club by exhibiting the qualities of versatility, durability, improvement and competitiveness at any level and ability.

  • Runners
  • Team Spirit: Presented to a member who shows their spirit by participating in NJM races, volunteers at NJM events, and cheers for teammates. This person exhibits energy and enthusiasm for all NJM events and set an example for others by getting involved in social get-togethers, workouts, and volunteering to assist at NJM functions such as the Ridgewood Run.

  • Marathoner of the Year: Presented to the male and female runner who turns in the fastest marathon performance during the year, regardless of the nature of the course.

  • Newcomer of the Year: Presented to a new club member, who, within the first year of membership, has shown dedication and loyalty to the club, has volunteered his/her services at club functions, works to bring in new members and generally heralds the mission of the club.

  • Comeback Runner of the Year: Presented to the runner who, after experiencing a setback of severe illness or extreme injury, was able to return to competition.

  • Most Improved Runner: Earned by a club member who has shown significant improvement in his/her racing times within a year’s time frame and who regularly attends workouts.

  • Highest Age-Graded Runner of the Year: This award will be determined by taking the average of the runner’s top five age-graded road races for the year. It will be awarded to a male and female runner annually.

  • Youth Runner of the Year: Presented to a male and female young runner competing at the high school level or younger who attends NJM workouts, competed for the club on a regular basis and exemplifies the promise of youth running and the vales of NJM. This award may or may not be awarded each year.

  • Track & Field Athlete of the Year: Presented to the athlete with the most impressive performance in track & field sanctioned competition. This can be in the category of time, age-grading or overall improvement.

  • Triathlete of the Year: Presented to the male and/or female that has contributed the most to the sport by either performance or participation or both.

Runners

There are also special categories that have been given out at the discretion of the board:

Awards Eligibility

Membership
To be eligible for most awards, a runner must be a member paid in full for at least six months of the calendar year at the time of nomination.

Selection Process
For specific awards such as Marathoner or Ironman of the year or Most Improved, runners are nominated based on their best performances of the year. These rankings are compiled directly from the results posted on the website and reviewed by the Awards Committee.

If you would like to nominate a club member for an award, email their name and a brief paragraph as to why he/she should be considered for the award to Bob Roemer, no later than December 1st.


NJM Past Award Recipients

2017

Spirit of NJM AwardNorm Chester
Runner of the YearPat Kutner-Fiume
Team Spirit AwardRudi Trivigno Jr.
Marathoner of the Year, FemaleJosie Walsh
Marathoner of the Year, MaleSam Teigen
Newcomer Award, FemaleCarol Keegan
Newcomer Award, MaleJack Frame
Most Improved, FemaleTracy Broderick
Most Improved, MaleDavid Robinson
Highest Age-Graded Performance, FemaleErika Campbell
Highest Age-Graded Performance, MaleJohn Hogan
Triathlete of the Year, FemaleEileen Neville
Triathlete of the Year, MaleMatt Hanley

2016

Spirit of NJM AwardDebi Brathwaite
Runner of the YearGloria Huberman
Team Spirit AwardCami Klein
Marathoner of the Year, FemaleJosie Walsh
Marathoner of the Year, MaleScott Avidon
Newcomer Award, FemaleSvetla Sands
Newcomer Award, MaleSam Teigen
Comeback Runner of the YearLarry Kahm
Most Improved, FemaleMiho Saito
Most Improved, MaleJohnny DePaola
Highest Age-Graded Performance, FemaleErika Campbell
Highest Age-Graded Performance, MaleJohn Hogan
Triathlete of the YearHarold Green
Youth Athlete of the Year, FemaleCamryn Wennersten
Youth Athlete of the Year, MaleChris O'Connell

2015

Spirit of NJM AwardJerry Schragen
Runner of the YearCarmen Sargent
Team Spirit AwardNorm Chester
Marathoner of the Year, FemaleJosie Walsh
Marathoner of the Year, MaleRudi Trivigno Jr.
Newcomer AwardAmit Shah
Comeback Runner of the YearSteve Karcich
Most Improved, FemaleEsther Rubinstein
Most Improved, MaleEric Permutter
Highest Age-Graded Performance, FemaleErika Campbell
Highest Age-Graded Performance, MaleRudi Trivigno Jr.
Triathlete of the YearAndrew McKinnon
Track & Field Athletes of the YearJerika Lufrano
Youth Athlete of the YearAllison Lounsbury

2014

Spirit of NJM AwardBill Zink
Runner of the YearMary Connolly
Team Spirit Award, FemaleDebi Brathwaite
Team Spirit Award, MaleBob Hollis
Marathoner of the Year, FemaleBetsy Magato
Marathoner of the Year, MaleRudi Trivigno Jr.
Newcomer AwardKarina Ponomarciuc
Comeback Runner of the YearMike Machuca
Most Improved, FemaleMegan Dippolito
Most Improved, MaleSteve Jones
Highest Age-Graded Performance, FemaleErika Campbell
Highest Age-Graded Performance, MaleRudi Trivigno Jr.
Triathlete of the Year, FemaleLisa Swain
Track & Field Athletes of the YearPat Butcher
Youth Athlete of the YearEmily Spence
HALL OF FAME INDUCTEEBrian Wormser

2013

Spirit of NJM AwardNick Paolazzi
Runner of the YearChris Kunkel
Team Spirit AwardRob McCarthy
Marathoner of the Year, FemaleBetsy Magato
Marathoner of the Year, MaleJacob Garber
Newcomer AwardJoe DiVincent Jr.
Most Improved, FemaleTeresa Simpson
Most Improved, MaleJoe Singleton
Highest Age-Graded Performance, FemaleErika Campbell
Highest Age-Graded Performance, MaleBill Zink
Triathlete of the Year, FemaleLaura Tappan
Triathlete of the Year, MaleMike Llerandi
Track & Field Athletes of the YearMen’s 50’s 4 x 400 relay team:
Bill Zink
John Murtaugh
Nick Paolazzi
Bill Hughes
Youth Athlete of the Year, FemaleJerika Kelly Lufrano
Youth Athlete of the Year, MaleAlex Gee

2012

Spirit of NJM AwardPeter Molyneux
Lifetime Achievement AwardLou Cizek
Runner of the YearMatt Hanley
Team Spirit Award, FemaleDebbie Braithwaite
Team Spirit Award, MaleKevin Burns
Marathoner of the Year, FemaleMarijana Dinic
Marathoner of the Year, MaleRudi Trivigno Jr.
Newcomer AwardDominique Hamel
Comeback Runner of the YearTony Galka
Most Improved, FemaleColleen Heneghan
Most Improved, MaleHugo DelBove
Highest Age-Graded Performance, FemaleMisa Tamura
Highest Age-Graded Performance, MaleBill Zink
Triathlete of the Year, FemaleWendi Gavigan
Triathlete of the Year, MaleAndrew McKinnon
Track & Field Athlete of the YearJim Manno

2011

Spirit of NJM AwardJames Linn
Lifetime Achievement AwardKen Keppler
Runner of the Year (tie)Misa Tamura & Pat Butcher
Team Spirit Award FemaleMary Connolly
Team Spirit Award MaleMike Machuca
Best Marathoner FemaleLori Siracuse Parker
Best Marathoner MaleRob Isabelle
Newcomer AwardDebbie Brathwaite
Comeback AwardLily Kosaka
Most Improved FemaleBettina Garber
Most Improved MaleTom McCarthy
Youth AwardTara Rutkowski
Best TriathleteRob Coyle
Outstanding Track & FieldAndrew Sargeant
Age-Graded Best Race Award FemaleErika Campbell
Age-Graded Best Race Award MaleBill Zink
Hall of FameTom Treimel

2010

Spirit of NJM AwardGail Kislevitz
Lifetime Achievement AwardDrew Coyle
Best Marathoner FemaleBeth O’Connor
Best Marathoner MaleRob Isabelle
Newcomer Award FemaleBarbara Paer
Newcomer Award MaleMartin Hayes
Comeback Award FemaleSally Simeone
Comeback Award MaleCharles Reilly
Most Improved FemaleGenevieve DiTonto
Most Improved MaleJohn Foster
Youth AwardEmily Garber
Best Triathlete FemaleWendi Gavigan
Best Triathlete MaleGeorge Carlson
Outstanding Track & Field FemaleMarie Salamon
Outstanding Track & Field MaleBill Zink
Age-Graded Best Race Award (tie)Erika Campbell/Helene Bedrock

2009

Spirit of NJM AwardBrian Wormser
Best Marathoner FemaleBeth O’Connor
Best Marathoner MaleRob Isabelle
Newcomer Award FemaleChristy Dellapenta
Newcomer Award MaleBob Roemer
Comeback Award FemaleLinda Ferraro
Comeback Award MaleJim Linn
Most Improved FemaleErika Campbell
Most Improved MaleNorm Chester
Team Spirit Award FemaleMisa Tamura
Team Spirit Award MaleMark Snyder
Youth Award FemaleJolie Bartner
Youth Award MaleAlan Hwang
Crazy Legs Marathon Award (Special)Christopher Kunkel
Welcome Back Award (Special)Charlie Reilly

Age Division Award Winners:

DivisionFemaleMale
20-29Genevieve DiTontoMatt Hanley
35-39Christy DellapentaMark Snyder
40-44Misa TamuraTom McDonald
45-49Wanda ShulmanNick Paolazzi
50-54Lisa SwainTony Galka
55-59Erika CampbellPeter Molyneux
60-64 - Ed Lhotak
65-69Alexandra BruGlen Moyer
70-74Helene BedrockKen Baker
75-79Toshi D’EliaWalter Desind
80-84 -  - 
85+ - Champion Goldy

2008

Spirit of NJM AwardJohn Foster
Best Marathoner FemaleBeth Moras
Best Marathoner MalePaul Scire
Newcomer Award FemaleSherry Cranmer
Newcomer Award MaleTom McCarthy
Comeback Award FemaleDonna Adamoli
Comeback Award MaleGeorge Carlson
Most Improved FemaleDiane Galka
Most Improved MaleTony Galka
Team Spirit Award FemaleMisa Tamura
Team Spirit Award MaleMatt Hanley

2007

Spirit of NJM AwardMike Machuca
Best Male MarathonerChris Kearns
Best Female MarathonerBeth Moras
Male Newcomer of the YearAnthony Galka
Female Newcomer of the YearBettina Garber
Comeback AwardPete Shanno
Most Improved MastersBill Zink
Most Improved YouthEthan Kleinbaum

2006

Spirit of NJM awardJim Manno
Newcomer of the YearChris Kunkel
Comeback awardHelene Bedrock
Most Improved MaleRudi Trivigno
Most Improved FemaleMary Connolly
Best Male MarathonerJohn Owens
Best Female MarathonerGabi Mulderrig
Lifetime AwardJim McGilvray

2005

Spirit of NJMTom McDonald
Spirit of NJMEileen Holzman
Best Male MarathonerJoe McVeigh
Best Female MarathonerBeth O'Connor
Newcomer of the YearJim Linn
Most ImprovedPeter Molyneux
Outstanding RunnerNick Paolazzi
Lifetime membersDave and Ginny James
Special recognitionBev Keppler

2004

Spirit of NJMLinda Ferraro
Best Female MarathonerBeth Moras
Best Male MarathonerJoe McVeigh
Newcomer of the Year FemalePoppi Gostkowski
Newcomer of the Year MaleBrad Smith

2003

Spirit of NJMHelene Bedrock, Lily Kosaka, Bob Naylor
Best female marathonerBeth Moras
Best Male MarathonerJohn Owens
Most ImprovedSally Simeone
Comeback AwardJoe Treimel
Newcomer of the YearGail Kislevitz
Outstanding T&FZelig Strauss
Special RecognitionRick Pingitore, Andrew Boyajian
North Jersey Masters Track and Field Club Mission Statement

North Jersey Masters is a running club that provides a healthy running environment for runners of all ages and abilities. Through coached workouts and weekend runs, members attain their goals and enjoy a lifelong pursuit of the sport within a supportive and friendly club environment.

North Jersey Masters Track and Field Club is a 501(c)(3) non-profit corporation registered in the state of New Jersey, founded by Fred and Toshi D'Elia in 1976.

Search this web site
Google
Contact us
Hotline: (201) 540-9701
Email: info@njmasters.com
Mail: PO Box 56, Ridgewood, NJ 07451
Facebook   Twitter   LinkedIn
Member of
The New Jersey Association of the USATFThe Road Runners Club of America
Sponsored by
Sponsored by
© 2017 North Jersey Masters Track and Field Club.