5th Annual All-Comers Track & Field Meet

May 03, 2015 09:30 AM
5th Annual All-Comers Track & Field Meet
Ridgewood, NJ

-- Results --

Results hand-timed with Seiko printer watches by certified USATF officials. Any questions about results please contact North Jersey Masters using the contact information at the bottom of this web page.

 

3,000 Meter Run

Division: 9-10 Girls

1.Camryn Wennersten11:16.90

Division: 11-12 Boys

1.Jack Swanson12:28.30
2.Brandon Gee13:01.60

Division: 13-14 Girls

1.Rachel Bell14:02.80

Division: Open Men

1.Facundo Techera09:59.30
2.Danny PaolazziNJM10:05.70
3.Diego Romero10:52.20

Division: Masters Women

1.Sue pearsall12:21.10
2.Karen Byrne17:23.40
 

400 Meter Dash

Division: Under 7 Girls

1.Sophie Boureau01:51.80

Division: 7-8 Girls

1.Juliet Peters01:39.00
2.Alexis Gaudreau01:41.32
3. Katie Adams01:41.70
4.Renee Peters01:43.70
5.Anna O'Connor01:48.90

Division: 7-8 Boys

1.Brady Ross01:31.10
2.Devin DePalma01:35.40
3.Reno Guastella01:36.10
4.Noah Seid01:36.40
5.John Walsh01:37.70
6.Trevor Kene01:37.90

Division: 9-10 Girls

1.Abi Barnett01:22.40
2.Brigitte Lenihan01:30.10

Division: 9-10 Boys

1.Taylor Techaratanaprasert01:29.20
2.Mathew Peters01:35.40

Division: 11-12 Girls

1.Kate Rubenstein01:27.80
2.Julia Heckel01:30.30
3.Yukino Kadobayashi01:31.00

Division: 11-12 Boys

1.Ryan McKenna01:09.00
2.Michael Doyle01:16.40
3.Bernard Wedeen01:37.50

Division: 13-14 Girls

1.Sophia Simonian01:20.40
2.Erica Heckel01:21.20

Division: 13-14 Boys

1.Will Baginski00:59.10
2.Alexdar Aranas01:05.80
3.alan Okechukwu01:08.30

Division: Open Men

1.Alvin Jones II00:55.10

Division: Masters Men

1.Joe Ross01:00.40
2.John Gilmore01:09.00
3.Charlen Pleasant01:14.20
 

100 Meter Dash

Division: Under 7 Girls

1.Sophie Boureau00:24.00

Division: Under 7 Boys

1.Christopher Fennell00:19.80
2.Aaden Abadilla00:20.60
3.Dylan Keve00:20.90
4.Jack Marta00:21.30
5.Darnall Myars00:22.40
6.Colin Lenihan00:25.10

Division: 7-8 Girls

1.Maya Jarrett00:16.40
2.Alexis Gaudreau00:20.00
3. Katie Adams00:20.90
4.Anna O'Connor00:21.50
5.Marylah Hwardi00:23.60

Division: 7-8 Boys

1.Jordan Myars00:16.10
2.Jack McKenna00:16.50
T-2.Josh Keve00:16.50
T-2.Peter Marta00:16.50
5.Trevor Kene00:17.50
6.Kyle Fennell00:17.70
T-6.Brady Ross00:17.70
8.Ishaan Sayal00:19.90
9.Reno Guastella00:20.10
10.Austin Hintz00:21.50

Division: 9-10 Girls

1.Abi Barnett00:16.10
2.Brigitte Lenihan00:17.90
3.Morgan Tilyon00:21.30

Division: 9-10 Boys

1.Zachary McCotter00:18.01
2.Carter Monaco00:18.50
T-2.Christian DeLorenzo00:18.50
4.Taylor Techaratanaprasert00:18.70
5.Harrison Graf00:20.00

Division: 11-12 Girls

1.Mei McDade00:17.00
2.Yukino Kadobayashi00:18.20

Division: 11-12 Boys

1.Roy Johnson00:13.30
2.James Dolan00:14.80
3.Ryan McKenna00:14.90
4.Ryan Schnure00:15.10
5.Mick Barbi00:15.50
6.Shane Trattner00:16.50
7.Keigo Tolsue00:16.90
T-7.Sebastian Simpson00:16.90
9.Paul Nasr00:17.90

Division: 13-14 Girls

1.Hannah Dresner00:15.80

Division: 13-14 Boys

1.Ryan Seaner00:14.60

Division: Open Women

1.Camisha Pierson00:12.20

Division: Open Men

1.Jermaine Carter00:10.90
2.Tom Randall00:11.70
3.Alvin Jones II00:12.30
4.Brian Reynolds00:14.10

Division: Masters Men

1.Clinton Hurelien00:11.50
2.Michael Kish00:12.40
3.Joe Ross00:12.60
4.Stanley Finney00:13.01
5.Jay Chanin00:13.60
6.Mitchell Morrison00:13.90
7.Pat Sonti00:15.10
 

800 Meter Run

Division: 7-8 Boys

1.Will Yates03:25.60
2.John Walsh03:45.20

Division: 9-10 Boys

1.Garrett Van Blarcom03:03.20
2.Carter Monaco03:05.00

Division: 11-12 Girls

1.Mila Schultz03:09.20

Division: 11-12 Boys

1.Roy Johnson02:54.50
2.James Dolan02:59.40
3.Christopher Rogalny03:44.00
4.Bernard Wedeen03:54.00

Division: 13-14 Girls

1.Clare Donnelly03:27.20

Division: 13-14 Boys

1.Will Baginski02:22.60
2.alan Okechukwu03:06.90

Division: Open Men

1.Facundo Techera02:09.30
2.Adonis Thompson02:13.90
3.Diego Romero02:19.10
4.Brooks Yates02:27.50

Division: Masters Women

1.Roberta Wittle02:42.20

Division: Masters Men

1.Sergio Londone02:27.80
2.Dom Mancini03:12.40
 

1 Mile Run

Division: 7-8 Boys

1.Will Yates07:50.60

Division: 9-10 Boys

1.Carter Monaco07:09.60
2.Taylor Techaratanaprasert07:27.90

Division: 11-12 Girls

1.Mila Schultz07:31.40

Division: 11-12 Boys

1.Brandon Gee06:36.60
2.Michael Doyle06:54.20
3.Paul Nasr08:36.30

Division: 13-14 Girls

1.Rachel Bell07:24.30

Division: Open Men

1.Andrew Lefer04:58.70
2.Danny PaolazziNJM05:14.50

Division: Masters Men

1.Rob Keve05:11.50
2.Jonathan Cole05:30.80
 

200 Meter Dash

Division: Under 7 Girls

1.Sophie Boureau00:51.00

Division: Under 7 Boys

1.Aaden Abadilla00:44.10
2.Darnall Myars00:49.30
3.Dylan Keve00:49.80
4.Colin Lenihan00:56.00

Division: 7-8 Girls

1.Maya Jarrett00:37.30
2.Alexis Gaudreau00:44.60
3.Anna O'Connor00:48.60
4.Marylah Hwardi00:53.40

Division: 7-8 Boys

1.Jordan Myars00:36.50
2.Jack McKenna00:36.70
3.Peter Marta00:37.10
4.Brady Ross00:39.40
5.Gavin Fraiman00:40.30
6.Josh Keve00:44.20

Division: 9-10 Girls

1.Brigitte Lenihan00:38.00

Division: 9-10 Boys

1.Garrett Van Blarcom00:35.10
2.Mason Fraiman00:36.00
3.Zachary McCotter00:38.10
4.Christian DeLorenzo00:38.40

Division: 11-12 Girls

1.Yukino Kadobayashi00:38.20

Division: 11-12 Boys

1.Roy Johnson00:28.60
2.Ryan Schnure00:32.50
3.Mick Barbi00:34.00
4.Shane Trattner00:34.90
5.Keigo Tolsue00:36.20

Division: 13-14 Girls

1.Hannah Dresner00:33.40
2.Sophia Simonian00:34.50
3.Clare Donnelly00:36.00

Division: 13-14 Boys

1.Ryan Seaner00:31.70

Division: Open Women

1.Camisha Pierson00:25.50
2.Maria Smith00:29.80

Division: Open Men

1.Jermaine Carter00:22.30
2.Brian Reynolds00:28.30

Division: Masters Men

1.Clinton Hurelien00:24.20
2.Michael Kish00:25.80
3.Rob Keve00:26.30
4.Jay Chanin00:28.70
5.Steve Ballinger00:30.70
6.Charlen Pleasant00:32.10
7.Pat Sonti00:35.10
 

Long Jump

Division: Under 7 Girls

1.Sol Tepper4' 0

Division: Under 7 Boys

1.Colin Lenihan3' 10

Division: 7-8 Girls

1.Juliet Peters8' 9
2.Renee Peters8' 1
3.Rory DePalma6' 3
4.Alexis Gaudreau6' 1

Division: 7-8 Boys

1.Will Yates8' 1
2.Austin Hintz7' 10
3.Devin DePalma7' 8
4.Noah Seid7' 0
5.Jack McKenna6' 11
6.Ishaan Sayal5' 10
7.John Walsh5' 6

Division: 9-10 Girls

1.Camryn Wennersten11' 9
2.Brigitte Lenihan9' 4
3.Samantha Fitch8' 11
4.Meg DeVita8' 6
5.Sydney Hintz7' 4

Division: 9-10 Boys

1.Zachary McCotter8' 7
2.Harrison Graf7' 0

Division: 11-12 Girls

1.Mei McDade8' 7

Division: 11-12 Boys

1.Mick Barbi10' 7

Division: 13-14 Girls

1.Hannah Dresner7' 6

Division: Open Men

1.Darius Fennell13' 11

Division: Masters Men

1.Rick Choppa16' 8
2.Stanley Finney16' 5
3.James Clark13' 8
4.Fred Clark13' 5
5.Frederick Monesmith11' 5
6.Jack O'Brien11' 1
 

High Jump

Division: 7-8 Girls

1.Rory DePalma5' 6

Division: 7-8 Boys

1.Will Yates3' 6

Division: 9-10 Girls

1.Meg DeVita3' 8

Division: 9-10 Boys

1.Zachary McCotter3' 2

Division: 11-12 Boys

1.Mick Barbi3' 8
2.Palmer Yates3' 6
3.Sebastian Simpson3' 2

Division: 13-14 Girls

1.Hannah Dresner3' 4

Division: 13-14 Boys

1.Matthew Otterstedt3' 10

Division: Masters Men

1.Jason Lattimore5' 6
2.Frederick Monesmith4' 4
 

Triple Jump

Division: Open Men

1.Darius Fennell34' 2

Division: Masters Men

1.Rick Choppa32' 6
2.James Clark30' 9
3.Fred Clark30' 7
4.Jack O'Brien27' 5
5.Joel Jacobson14' 11
 

Shot Put

Division: 7-8 Girls

1.Anna O'Connor7' 8

Division: 7-8 Boys

1.Devin DePalma13' 9
2.Noah Seid10' 9
T-2.Ishaan Sayal10' 9
4.John Walsh8' 6

Division: 9-10 Boys

1.Benjamin Shue22' 4.50
2.Garrett Van Blarcom19' 1

Division: 11-12 Girls

1.Mei McDade12' 10

Division: 11-12 Boys

1.Shane Trattner18' 9

Division: 13-14 Girls

1.Sophia Mazzone22' 9

Division: 13-14 Boys

1.Ryan Seaner17' 7

Division: Open Men

1.William Shue36' 10

Division: Masters Men

1.Bill Forlenza39' 7
2.Jason Lattimore39' 4
3.Frederick Monesmith33' 1
4.Ralph Bischof28' 6
 

Discus

Division: 7-8 Girls

1.Rory DePalma19' 1

Division: 7-8 Boys

1.Devin DePalma18' 6

Division: Open Men

1.Marvin Lora63' 3

Division: Masters Men

1.Jason Lattimore149' 4
2.Frederick Monesmith112' 6
3.Ralph Bischof88' 2
North Jersey Masters Track and Field Club Mission Statement

North Jersey Masters is a running club that provides a healthy running environment for runners of all ages and abilities. Through coached workouts and weekend runs, members attain their goals and enjoy a lifelong pursuit of the sport within a supportive and friendly club environment.

North Jersey Masters Track and Field Club is a 501(c)(3) non-profit corporation registered in the state of New Jersey, founded by Fred and Toshi D'Elia in 1976.

Search this web site
Google
Contact us
Hotline: (201) 540-9701
Email: info@njmasters.com
Mail: PO Box 56, Ridgewood, NJ 07451
Facebook   Twitter   LinkedIn   TeamSnap
Member of
The New Jersey Association of the USATFThe Road Runners Club of America
Sponsored by
Sponsored by
© 2017 North Jersey Masters Track and Field Club.