All Comers Track Meet

-- Results --

June 16, 2012

Results hand-timed with Seiko printer watches by certified USATF officials. Any questions about results please contact North Jersey Masters using the contact information at the botton of this web page.

 

3,000 Meter Run

Division: Open Men

1.Anthony Fatuzzo9:36 *
2.Jenks HenmeyerMTC10:29 *
3.Joe SingletonNorth Jersey Masters10:40 *
4.Perez Israel13:07 *
5.Alex CooperRed Magic13:10 *

Division: Masters Men

1.Sherman Lan9:40 *
2.Joe MeccaNorth Jersey Masters11:11 *
3.Dom Mancini11:24 *
 

400 Meter Dash

Division: 7-8 Girls

1.Shannon MullinsParamus1:28.20
2.Danielle MullinsParamus1:31.10

Division: 7-8 Boys

1.Jalen EdwardsEdwards TC1:48.53

Division: 9-10 Girls

1.Desiree WhiteRoselle Rams1:19.63
2.Michelle WatsonRoselle Rams1:20.92
3.Teleya WitherspoonHackensack1:28.51
4.Carley Rosenfeld1:38.49

Division: 11-12 Girls

1.Blythe HehmeyerMTC1:11.96
2.Kayla Whitlock1:22.29
3.Candace ZsiaDogwood Hill1:27.24

Division: 11-12 Boys

1.Brandon LaraqueRoselle Rams1:01.27
2.Alex SchneiderPater1:24.88
3.Rick TylendaHawes1:32.52

Division: 13-14 Boys

1.Danny JonesGW1:12.34
2.Luke ReinkeAbbington1:17.98
3.Jimmy GatensAbbington1:35.11

Division: 13-14 Girls

1.Lauren McKinleyRidgewood1:17.24

Division: Open Men

1.Dan LynchBergen Catholic0:55.79
2.Arie ZuidemaMidland Park0:59.75
3.Mo Elboyazizi1:00.33
4.Anthony Fatuzzo1:03.28

Division: Masters Men

1.Drew Martin0:56.89
2.Dirk ZuidemaNorth Jersey Masters1:00.00
3.Jim LinnNorth Jersey Masters1:05.30
 

100 Meter Dash

Division: 7-8 Girls

1.Aliyah ThomasRoselle Rams:15.59
2.Nora EmmanuelAbbington:18.90
3.Emma Reinke:19.14
4.Grace DeLisleRed Magic:21.95

Division: 7-8 Boys

1.Sean EmmanuelAbbington:16.13
2.Micia WatsonRoselle Rams:17.18
3.Jalen EdwardsEdwards TC:19.93

Division: 9-10 Girls

1.Marshaan Ebuegna-Smith :15.94
2.Michelle WatsonRoselle Rams:16.14
3.Desiree WhiteRoselle Rams:16.35
4.Teleyah WithersHackensack:16.52

Division: 9-10 Boys

1.Kyle Commerford:17.96
2.Jack SchneiderHubbard:18.19
3.Jack HermanRed Magic:18.29

Division: 11-12 Girls

1.Mya Drayton:14.53
2.Shylehn Ebuenga-SmithRoselle Rams:14.73
3.Ciara EmmanuelAbbington:15.53

Division: 11-12 Boys

1.Brandon LaraqueRoselle Rams:12.90
2.Griffin Carluccio:15.73
3.Jake Haines:16.08

Division: 13-14 Girls

1.Claire NamHo-Ho-Kus:13.87
2.Jennifer CannarellaNJ Striders:14.13
3.Amanda Whitlock:15.08

Division: 13-14 Boys

1.Zachary LalasRed Magic:11.77
2.Marc RubinAbbington:13.61
3.Patrick MulliganRed Magic:15.26
4.Luke ReinkeAbbington:15.46
5.Jimmy GatensAbbington:17.72

Division: Open Women

1.Kiyoshi Willams:13.97
2.Marlane RomanelliNorth Jersey Masters:15.42

Division: Open Men

1.Darren SighGotham Spark:10.77
2.Afrifa OkatakyicGotham Spark:10.98
3.Marquis CapersDiablo TC:11.17
4.Kemp Midget Jr.Diablo TC:11.33
5.James Adams:11.50
6.Albert HuggensDiablo Sports:11.61

Division: Masters Women

1.Alfimiece WilsonRoselle Rams:14.85
2.Marie SalamonNorth Jersey Masters:16.71

Division: Masters Men

1.Matthew Kubelle:11.67
2.Davis WilsonRoselle Rams:11.98
3.Stan Finney:12.51
4.Duane WhiteRoselle Rams:12.79
5.David AshTNT:13.27
6.Darren Commerford:13.49
7.Ken Eng:13.80
8.Harry PinoNorth Jersey Masters:14.08
 

800 Meter Run

Division: 9-10 Boys

1.Brandon Gee3:40.82

Division: 11-12 Girls

1.Emily Spense2:48.05

Division: 13-14 Boys

1.Zachary LalasRed Magic2:28.18
2.Greg FawcettRed Magic2:39.06
3.Jimmy GatensAbbington3:38.84

Division: 13-14 Girls

1.Vanessa ReisAbbington2:42.05

Division: Open Men

1.Anthony Fatuzzo2:16.36

Division: Masters Men

1.Sherman Lan2:09.46
 

1 Mile Run

Division: 7-8 Boys

1.Wyatt Beaudoin7:06.31
2.Rob Tylenda8:30.62

Division: 7-8 Girls

1.Shannon MullinsParamus7:09.47
2.Carley Rosenfeld8:58.17
3.Danielle MullinsParamus9:38.93

Division: 11-12 Girls

1.Jerika LufranoNJ Striders5:48.73
2.Dianna MorgantiCedar Grove6:31.77
3.Hanna FishbeinBen Franklin6:34.25

Division: 11-12 Boys

1.Colin Roche6:29.72
2.Ryan Bahnsen6:50.08
3.Calder MartinAbbington7:20.62

Division: 13-14 Girls

1.Olympia MartinGW6:25.91
2.Damaris ZolaValley Middle6:47.70

Division: 13-14 Boys

1.Michael ThurstonBen Franklin4:53.58
2.Alex Gee5:12.96
3.Bobby Wilson5:30.74
4.Danny JonesGW6:12.34
5.Bryan Francis6:13.77

Division: Open Women

1.Emily Lavin7:05.61

Division: Open Men

1.Anthony Fatuzzo5:03.02
2.Michael Merlino5:49.28

Division: Masters Men

1.Scott Fawcett5:22.34
2.Logan ScottRockland RR5:25.59
3.Ray Alicea5:32.78
4.Jim LinnNorth Jersey Masters5:37.91
5.Len Emmanuel5:40.64
6.Joe MeccaNorth Jersey Masters5:42.18
7.Harry PinoNorth Jersey Masters5:48.78
 

200 Meter Dash

Division: 7-8 Boys

1.Jalen EdwardsEdwards TC:46.89
2.Karl Buckle Jr.:50.77

Division: 7-8 Girls

1.Aliya ThomasRoselle Rams:33.84
2.Kylah Buckle:39.23
3.Emma Reinke:42.56
4.Grace DeLisleRed Magic:43.43

Division: 9-10 Boys

1.Jack HermanRed Magic:40.57
2.Kyle Commerford:43.45

Division: 9-10 Girls

1.Desiree WhiteRoselle Rams:34.45
2.Teleyah WitherspoonHackensack:37.08
3.Maere RossyMontvale:45.10

Division: 11-12 Girls

1.Shylehn Ebuenga-SmithRoselle Rams:31.64
2.Kayla Whitlock:35.47

Division: 11-12 Boys

1.G. Carlucci:32.79
2.Jake Haines:34.01

Division: 13-14 Girls

1.Claire NamHo-Ho-Kus:29.55
2.Jennifer Cannarella:30.33
3.Amanda WhitlockHo-Ho-Kus:32.43
4.Katie ReisAbbington:33.40
5.Lauren McKinley:34.71
6.Julia Lynch:37.10

Division: 13-14 Boys

1.Marc RubinAbbington:28.18
2.Patrick MulliganRed Magic:32.25

Division: Open Women

1.Kiyashi Williams:28.82
2.Marlane RomanelliNorth Jersey Masters:32.65
3.Laura Morganti:36.09

Division: Open Men

1.Darren SighGotham Spark:22.02
2.Marquis Capers:22.47
3.Dan LynchBergen Catholic:22.87
4.Kemp Midget Jr.Diablo TC:23.11
5.Albert HiggensDiablo Sports:23.32
6.Rayron JeffriesACHS:24.69
7.Mo Elboyazizi:26.34
8.Arie Zuidema:26.61
9.Nick Divincent:28.83

Division: Masters Women

1.Jane Simpson:45.28

Division: Masters Men

1.Karl Buckle:23.97
2.Matthew Kubelle:24.22
3.Stan Finney:26.40
4.Harry PinoNorth Jersey Masters:27.81
5.Darren Commerford:28.00
6.Joe DivincentNorth Jersey Masters:30.16
 

4 x 100 Meter Relay

All Divisions

*.Red Magic Track ClubBoys 13-140:59.9
 Patrick Mulligan
Alex Cooper
Greg Fawcett
Zach Lalas
  
*.Roselle RamsGirls 9-101:06.9
 Michelle Watson
Marshaan Smith
Desiree White
Aliyah Thomas
  
*.Abbington TCMixed 7-111:11.5
 Nora Emmanuel
Colin Roche
Sean Emmanuel
Ciara Emmanuel
  
*.ParamusMixed 7-111:16.6
 Shannon Mullins
Carley Rosenfeld
Shylehn Ebuegna Smith
Micai Watson
  
 

Long Jump

Division: 7-8 Girls

1.Aliyah ThomasRoselle Rams11' 4 1/2"

Division: 7-8 Boys

1.Micai WatsonRoselle Rams9' 4 1/2"

Division: 9-10 Girls

1.Michelle WatsonRoselle Rams8' 1"

Division: 9-10 Boys

1.Jack SchneiderHubbard8' 1 1/4"
2.

Division: 11-12 Girls

1.Mya Drayton14' 1/2"
2.Jamie RossyMontvale11' 7"
3.Beatrice DavisGW10' 5"

Division: 11-12 Boys

1.Jacob RosenbergFair Lawn15' 9"
2.Rick TylendaHawes7' 11"

Division: 13-14 Girls

1.Jennifer Cannarella14' 1/2"
2.Claire NamHo-Ho-Kus13' 6 1/4"

Division: 13-14 Boys

1.Zachary LalasRed Magic16' 0"
2.Jack RossyMontvale13' 6"
3.Danny SchechterAbbington13' 0"

Division: Open Women

1.Petya Mandalcheva Perez10' 7 1/2"

Division: Open Men

1.Tamba Kortequee20' 6"
2.James D. Adams20' 3 1/2"
3.Barden Adams17' 3"
4.Perez Israel12' 8 1/2"

Division: Maters Women

1.Marie SalamonNorth Jersey Masters11' 5 1/2"
2.Jane Simpson7' 4"

Division: Maters Men

1.Stan Finney15' 11"
2.David AshTNT15' 5"
 

Shot Put

Division: 7-8 Boys

1.Rob Tylenda16' 11"
2.Jalen EdwardsEdwards TC15' 3/4"

Division: 9-10 Boys

1.Kyle Commerford13' 10"

Division: 11-12 Girls

1.Mya Drayton22' 8"
2.Dianna MorgantiCedar Grove16' 8"
3.Summer LewisDiablo TC14' 3 1/2"

Division: 11-12 Boys

1.Rick TylendaHawes12' 1"

Division: 13-14 Boys

1.Christopher Theu...26' 7"

Division: Open Women

1.Senya SachdevBergen Tech31' 8 1/2"
2.Laura Morganti24' 5 1/4"
3.Michelle ZinkRamapo22' 1 3/4"

Division: Open Men

1.Arie ZuidemaMidland Park35' 1"
2.Nicholas Divincent26' 10 3/4"

Division: Masters Women

1.Thersa SimpsonNorth Jersey Masters19' 3"
2.Jane Simpson14' 4 1/2"

Division: Masters Men

1.Matt Kubella31' 2 3/4"
2.Ralph Bischof30' 4 1/4"
 

High Jump

Division: 9-10 Girls

1.Marshaan Ebuenga-SmithRoselle Rams3' 4"

Division: 11-12 Boys

1.Jake Heines3' 4"

Division: 13-14 Girls

1.Lauren McKinleyGW3' 8"
2.Claire NamHo-Ho-Kus4' 6"

Division: 13-14 Boys

1.Zachary LalasRed Magic5' 2"
2.Greg FawcettRed Magic4' 2"
3.Jimmy GatensAbbington3' 8"

Division: Open Women

1.Petya Mandalcheva-Perez4' 2"

Division: Open Men

1.Franklin Adams6' 0"
2.Barden Adams5' 10"

Division: Masters Women

1.Alfimiece WilsonRoselle Rams4' 6"
2.Maire Salamon4' 0"
3.Jane Simpson3' 4"

Division: Masters Men

1.Davis WilsonRoselle Rams5' 8"
2.Dirk ZuidemaNorth Jersey Masters4' 10"
3.Ron FosterEssex3' 10"
North Jersey Masters Track and Field Club Mission Statement

North Jersey Masters is a running club that provides a healthy running environment for runners of all ages and abilities. Through coached workouts and weekend runs, members attain their goals and enjoy a lifelong pursuit of the sport within a supportive and friendly club environment.

North Jersey Masters Track and Field Club is a 501(c)(3) non-profit corporation registered in the state of New Jersey, founded by Fred and Toshi D'Elia in 1976.

Search this web site
Google
Contact us
Hotline: (201) 540-9701
Email: info@njmasters.com
Mail: PO Box 56, Ridgewood, NJ 07451
Facebook   Twitter   LinkedIn   TeamSnap
Member of
The New Jersey Association of the USATFThe Road Runners Club of America
Sponsored by
Sponsored by
© 2017 North Jersey Masters Track and Field Club.