All Comers Track Meet

-- Results --

May 4, 2014

Results hand-timed with Seiko printer watches by certified USATF officials. Any questions about results please contact North Jersey Masters using the contact information at the botton of this web page.

 

3,000 Meter Run

Division: 11-12 Boys

1.Rihito KinoshitaRacefaster13:11.4
2.Phil WilliamsRidgewood18:08.6

Division: 13-14 Boys

1.Will DippolitoNJM11:20.2

Division: Open Men

1.Facundo Techera10:11.5
2.Matt DugganTeam Supreme10:26.8
3.David SchaferTeam NJ10:48.1
4.Robert FredricksTeam NJ13:22.9

Division: Masters Men

1.Randy MillerEssex11:58.8
2.Bill Rusch12:59.7

Division: Masters Women

1.Karen ByrneTeam NJ17:32.3
 

400 Meter Dash

Division: Wheelchair

1.Keith FisherTeam NJ2:29.7
2.Shaleena TomassiniTeam NJ2:51.6

Division: 7-8 Boys

1.Alex HogueRacefaster1:31.1
2.Joey RossRacefaster1:32.6
3.P. MartaRacefaster1:36.4
4.Jack SaladinoRidgewood1:47.0
5.John WalshRacefaster1:51.9
6.Leo WunderRacefaster2:01.7
7.Leo GenslerRacefaster2:17.9

Division: 7-8 Girls

1.Isabella WrenRacefaster1:22.3
2.Amanda SchuameRacefaster1:31.5
3.Madison WishranRacefaster1:40.4
4.Anna O'ConnorRacefaster2:01.0
5.Abigail MazinAbbington2:07.3

Division: 9-10 Boys

1.Leo GraceRacefaster1:20.8
2.Jack ErbRacefaster1:23.0
3.Aidan JohnsonSt. Patrick1:23.4
4.Sean HughesOrchard1:25.3

Division: 9-10 Girls

1.Camryn WennerstenRacefaster1:17.0
2.Meaghan HeflinSt. Patrick1:33.3
3.CoreenRacefaster1:37.5

Division: 11-12 Boys

1.Ryan McKenna1:13.6
2.Triston Wennersten1:14.6
3.Jack DowdRacefaster1:19.5
4.Patrick DowdRacefaster1:22.7
5.DJ CariniSt. Patrick1:25.2
6.Mick BarbiRacefaster1:25.4
7.Ben EwenRacefaster1:28.8
8.Matt EberleSt. Patrick1:35.9

Division: 11-12 Girls

1.Cara FeitSt. Patrick1:14.9
2.Hailey FrancoHawes1:21.2
3.Erin VostalSt. Patrick1:27.8
4.Lily WilliamsRidgewood1:40.2

Division: 13-14 Boys

1.Jack AgnewSt. Patrick1:08.2
2.Dalton CollinsAbbington1:10.7
3.Kevin FaclsSt. Patrick1:12.9
4.Dylan KaneRacefaster1:14.9
5.Alexander NovelloSt. Patrick1:15.8

Division: 13-14 Girls

1.DestinyTeam NJ1:20.7

Division: Open Men

1.Kenneth Grisamer0:50.4
2.Lorenzo Mobley Jr.1:04.1

Division: Masters Men

1.Peter Brady0:55.0
2.Jason LattimoreShore AC0:55.8
3.Graham BroydWestchester RR1:07.0
4.Charles CastiglioniMorris County Striders1:07.7
5.Joe EberleSt. Patrick1:15.3
6.Antonio Maia1:16.8

Division: Masters Women

1.Pat ButcherNJM1:20.6
2.Jane SimpsonNJM2:23.2
 

100 Meter Dash

Division: 7-8 Boys

1.Joey RossRacefaster0:17.2
2.Matias DeicasSt. Patrick0:18.2
3.Sho0:18.6
4.Ryan GertlerRacefaster0:18.9
5.Conor DonahueRacefaster0:19.3
6.Jack McKenna0:19.6
7.Leo WunderRacefaster0:21.7

Division: 7-8 Girls

1.Isabella WinnRacefaster0:17.4
2.Amanda SchumreRacefaster0:17.7
3.Madison WishnewRacefaster0:19.4
4.Katherine Dort0:20.2
5.May MishimaTravell0:21.2
6.Anna O'ConnorRacefaster0:23.7

Division: 9-10 Boys

1.Cormac TaylorRacefaster0:14.9
2.Leo GraceRacefaster0:15.9
3.Declan Byrne0:17.9
4.Bevan RosarioRacefaster0:18.1
5.Matthew RuschWillard0:20.2

Division: 9-10 Girls

1.CoreenRacefaster0:17.1
2.Zoe KovacRidgewood0:17.5

Division: 11-12 Boys

1.Ryan McKenna0:14.3
2.Rihito KinoshitaRacefaster0:15.0
3.Mick BarbiRacefaster0:15.8
4.Keigo TokueTravell0:16.2
5.Connor JohnsonSt. Patrick0:16.5
6.Luke JohnsonSt. Patrick0:17.6
7.Brayaen AbleSt. Patrick0:18.1

Division: 11-12 Girls

1.Mariana DeicasSt. Patrick0:15.3
2.Hailey FrancoHawes0:16.2
3.Moeh MishimaBen Franklin0:16.8
4.Julz FeitSt. Patrick0:17.3
5.Samantha AlbertaRacefaster0:18.4
6.Erin JostalSt. Patrick0:19.0

Division: 13-14 Boys

1.Timmy BaginskRacefaster0:14.7
2.Daniel MarinniiSt. Patrick0:15.2
3.Kevin PellSt. Patrick0:15.5
4.Dalton CollinsAbbington0:16.0

Division: Open Men

1.Jermaine CartaSpeedyworld TC0:10.5
2.Marquis CapersSpeedyworld TC0:10.7
3.Kenny MidgettSpeedyworld TC0:11.2
4.Reginald M. Merritt0:11.9
5.Lorenzo MobleyUNT0:12.4
6.Mateo MartinezMonroe0:12.7

Division: Open Women

1.Josley De Los Santos0:13.4

Division: Masters Men

1.Michael Kish0:12.4
2.Jeffrey GrierPhilamasters0:12.9
3.Gregory C. RoyalUNT0:13.6
4.Noah PerlisShore AC0:14.1
5.Dom Mancini0:15.3
6.Jai Hammond0:15.6
7.Antonio Maia0:22.9

Division: Masters Women

1.Lillian AwidiAlabama Track Club0:13.6
2.Pap SontiTMTC0:16.3
3.Jocelyn GertelNJM0:18.5
4.Jane SimpsonNJM0:23.3

Division: Challenged

1.Brian DiVincentTeam NJ0:13.7
2.JacklynTeam NJ0:14.9
3.AubreyTeam NJ0:16.8
4.Megan BraussTeam NJ0:21.5
5.CJ HuertaTeam NJ0:25.9
 

800 Meter Run

Division: 7-8 Boys

1.Alex HogueRacefaster3:24.0
2.John WalshRacefaster3:55.5

Division: 9-10 Boys

1.Jack ErbRacefaster3:11.2
2.Marc MigrelliRacefaster3:13.7
3.Sam HughesOrchard3:28.2

Division: 9-10 Girls

1.Meaghan HeflinSt. Patrick3:33.5
2.Brigitte LenihanRacefaster3:43.7

Division: 11-12 Boys

1.DJ CariniSt. Patrick3:26.2
2.Matt EberleSt. Patrick3:41.4

Division: 11-12 Girls

1.Cara FeitSt. Patrick3:02.4

Division: 13-14 Boys

1.Will DippolitoRacefaster2:31.7
2.Will PowellRacefaster2:46.4
3.Kevin AgnewSt. Patrick3:10.7
4.Alexander NovelloSt. Patrick3:13.5

Division: Open Men

1.Diego RomeroUNT2:13.5
2.Focundo TecheraUNT2:17.4
3.Matt DugganTeam Supreme2:25.8
4.Aaron CassidyTeam NJ3:13.5
5.William DonahueTeam NJ3:46.1

Division: Open Women

1.Amy Taintor2:18.0

Division: Masters Men

1.Mark WilliamsGarmin Runners2:00.6
2.Peter Brady2:03.5
3.Charles CastiglioniMorris County Striders2:49.9
4.Dom Mancini3:15.3

Division: Masters Women

1.Paula Dickson-Taylor3:05.0
 

1 Mile Run

Division: 9-10 Boys

1.Declan ByrneRacefaster6:32.7

Division: 9-10 Girls

1.Camryn WennerstenRacefaster6:01.8

Division: 11-12 Boys

1.Jack DowdRacefaster6:06.5
2.Kevin AgnewSt. Patrick6:33.7
3.Patrick DowdRacefaster7:05.2
4.Keigo TokueRacefaster7:14.4
5.DJ CariniSt. Patrick7:33.0

Division: 13-14 Boys

1.Dylan KaneRacefaster6:12.5

Division: Open Men

1.Adam Mahonchak4:58.3
2.Andrew Lefer4:59.8

Division: Open Women

1.Shanna Beairsto6:17.8
2.Chelsea GleisTenglefly6:49.9

Division: Masters Men

1.Mark WilliamsGarmin Runners4:43.3
2.Peter Brady4:46.9
3.PJ RicattoAbbington6:03.2
 

200 Meter Dash

Division: 7-8 Boys

1.Joey RossRacefaster39.8
2.Jack McKenna41.5
3.ShoRacefaster41.1
4.Ryan Gerther42.7

Division: 7-8 Girls

1.Amanda SchumreRacefaster40.4
2.Peyton Wennersten41.1
3.Katherine Dort42.5
4.Madison WishmaRacefaster43.6

Division: 9-10 Boys

1.Cormac TaylorRacefaster32.4
2.Leo GraceRacefaster34.2
3.Bevan RosarioRacefaster39.0

Division: 9-10 Girls

1.Molly FarrellSt. Patrick38.4
2.Zoe KovacRidgewood40.5

Division: 11-12 Boys

1.Ryan McKenna33.5
2.Keigo TokueRacefaster36.6
3.Ben EwenRacefaster38.1

Division: 11-12 Girls

1.Julz FeitSt. Patrick36.0
2.Mariana DeicasSt. Patrick37.1
3.Samantha AlbertaRacefaster41.0
4.Erin VostalSt. Patrick42.6
5.Helen FarrellSt. Patrick43.7

Division: 13-14 Boys

1.Jack AgnewSt. Patrick30.9
2.Daniel MarshallSt. Patrick34.1

Division: Open Men

1.Jermaine CarterSpeedyworld TC22.6
2.Kenneth Grisamer23.1
3.Marquis Capers23.7
4.Kenny MidgettSpeedy Track Club24.4
5.Reginald M. Merritt25.9
6.Josley De Los Santos27.9

Division: Masters Men

1.Nobi YamakiNJM25.7
2.Mark WilliamsGarmin Runners26.7
3.Michael Kish27.7
4.Jeffrey GrierPhila Masters28.8
5.Graham BroydWestchester RR29.3
6.Noah PerlisShore AC29.9
7.Pat SontiTMTC36.1

Division: Masters Women

1.Lillian AwidiAlabama Track28.9
2.Paula D. Taylor33.2
3.Jane SimpsonNJM59.3
 

4 x 100 Meter Relay

All Divisions

1.Team NJ1:03.6
2.Butcher's Bandits1:07.0
3.Ben Franklin1:17.5
4.Team NJ1:23.2
 

4 x 400 Meter Relay

All Divisions

1.Union All-Stars4:14.9
2.Team NJ4:20.1
3.NJMDQ
 

Long Jump

Division: 7-8 Girls

1.Isabella WanRacefaster8' 11"
2.Kathrine Dort8' 8"
3.Amanda SchaweRacefaster7' 10"

Division: 7-8 Boys

1.Matias DeicasSt. Patrick7' 8"
2.Jack SaladinoRidgewood6' 3"
3.Joey RossRacefaster6' 1"
4.Jack McKenna5' 11"
5.Leo WunderRacefaster4' 4"

Division: 9-10 Girls

1.Camryn WennerstenRacefaster10' 5"
2.Meaghan HefrinSt. Patrick10' 4"
3.CoreenRacefaster9' 5"
4.Zoe KovacRidgewood8' 2"

Division: 9-10 Boys

1.Cormac TaylorRacefaster11' 4"
2.Marc MigrelliRacefaster9' 5"
3.Aidan JohnsonSt. Patrick8' 10"

Division: 11-12 Girls

1.Mariana DeicasSt. Patrick10' 6"
2.Cara FeitSt. Partick9' 6"
3.Erin VostalSt. Patrick9' 4"

Division: 11-12 Boys

1.DJ CariniSt. Patrick11' 10"
2.Connor JohnsonSt. Patrick11' 4"
3.Luke JohnsonSt. Patrick10' 7"
4.Kevin AgnewnSt. Patrick10' 4"

Division: 13-14 Boys

1.Angus CallanRacefaster14' 8"
2.Jack AgnewSt. Patrick13' 8"
3.Daniel MarshallSt. Patrick10' 0"

Division: Open Men

1.Shane KingUnion CC20' 4"
2.Kevin FeilSt. Patrick9' 8"

Division: Maters Women

1.Jane SimpsonNJM5' 11"

Division: Maters Men

1.Jim Clark13' 9"
2.Joel EberleSt. Patrick13' 6"
3.Jack O'Brien11' 4"
4.Joel Jacobsen7' 11"
 

Shot Put

Division: 7-8 Boys

1.Ryan GertlerRacefaster12' 6"
2.Leo WunderRacefaster10' 3"
3.John WalshRacefaster7' 2"

Division: 9-10 Boys

1.Benjamin ShueCarlstadt19' 5"

Division: 11-12 Boys

1.Kevin AgnewSt. Patrick18' 7"
2.Brayden AbeleSt. Patrick15' 5 1/2"

Division: 13-14 Boys

1.Julz FeitSt. Patrick18' 3"
2.Cara FeitSt. Patrick16' 9"

Division: Open Men

1.Bill ShueCarlstadt37' 9"

Division: Masters Women

1.Maureen McDowellNJ27' 10"
2.Jane SimpsonNJM15' 6"

Division: Masters Men

1.Bill SajaPhila Masters31' 0"
2.Jason LattimoreShore AC40' 0"
3.Ralph Bischof32' 0"
 

High Jump

Division: 11-12 Girls

1.Julz FeitSt. Patrick3' 6"
2.Cara FeitSt. Patrick3' 2"
3.Mariana DeicasSt. Patrick2' 11"

Division: 11-12 Boys

1.Ryan McKenna3' 2"

Division: 13-14 Boys

1.Jack AgnewSt. Patrick4' 3"
2.Angus CallanRacefaster4' 0"
3.Alexander NovelloSt. Patrick3' 6"

Division: Open Women

1.Amy Taintor5' 4"

Division: Open Men

1.Lorenzo Mobley Jr.5' 0"

Division: Masters Women

1.Jane SimpsonNJM2' 1"

Division: Masters Men

1.Jason LattimoreShore AC5' 10"
2.Joe EberleSt. Patrick4' 6"
3.Bill SajaPhila Masters3' 5"
 

Triple Jump

Division: Masters Women

1.Jane SimpsonNJM4.07 M

Division: Masters Men

1.Jim Clark9.4 M
2.Jack O'Brien8.07 M
3.Joel Jacobson5.15 M
 

Turbo Javelin

Division: Open Women

1.Megan BraussTeam NJ41' 11"
2.AubreyTeam NJ39' 1"
3.DestinyTeam NJ36' 10"
4.Maureen KarsenTeam NJ22' 3"
5.Teresa KellyTeam NJ11' 1"

Division: Open Men

1.WilliamTeam NJ50' 4"
2.Alex SchellTeam NJ36' 2"

Division: Masters Women

1.Susan FindleyTeam NJ22' 8"
2.Victoria BenfieldTeam NJ20' 2"
 

Softball Throw

Division: Masters Men

1.Irving PierceTeam NJ104' 6"
2.Ted KarafinTeam NJ36' 5"
North Jersey Masters Track and Field Club Mission Statement

North Jersey Masters is a running club that provides a healthy running environment for runners of all ages and abilities. Through coached workouts and weekend runs, members attain their goals and enjoy a lifelong pursuit of the sport within a supportive and friendly club environment.

North Jersey Masters Track and Field Club is a 501(c)(3) non-profit corporation registered in the state of New Jersey, founded by Fred and Toshi D'Elia in 1976.

Search this web site
Google
Contact us
Hotline: (201) 540-9701
Email: info@njmasters.com
Mail: PO Box 56, Ridgewood, NJ 07451
Facebook   Twitter   LinkedIn   TeamSnap
Member of
The New Jersey Association of the USATFThe Road Runners Club of America
Sponsored by
Sponsored by
© 2017 North Jersey Masters Track and Field Club.